סגור
  • חנות Online
  • Team Matzman
  • אופניים
  • ציוד לרוכב
  • אביזרים לאופניים
  • חנויות אופניים
  • עוד במצמן את מרוץ
  • Gift Card
חיפוש
סינונים

אורך המסלול: 25 ק"מ
תחילת וסיום המסלול: חניון הרועה מול שדה בוקר

השביל הינו חלק מרשת שבילים, סה"כ כ- 60 ק"מ של שבילים, חלקם על דרכי עפר וחלקם על סינגלים, שהוקמו ביוזמת המועצה האזורית רמת נגב וקק"ל.

שביל האופניים המרכזי ברשת שביל זו הינו שביל שאורכו הכולל כ- 25 ק"מ וחלקים ניכרים ממנו הם סינגל. השביל מבוסס על שבילי עיזים ונאק'בים קדומים.

השביל מסומן כולו בשלטים שעוצבו במיוחד לרוכבי האופניים. על השלטים מופיעים שם השביל, חץ המסמן את כיוון הנסיעה ולראשונה בארץ גם סימון המתאר את רמת הקושי של השביל.

 

תחילתו של השביל בחניון הרועה מול קיבוץ שדה בוקר. את הקטע הדרך הראשון רוכבים לכיוון דרום במקביל (וממערב) לכביש 40, על חלקים מהכביש הישן. חולפים על פני בית הקברות של מדרשת בן גוריון, בריכת המים וצומת הכניסה למדרשת בן גוריון שלאחריה פונים ימינה לתוך ערוץ, שממנו מתחילה רכיבת הסינגל.

השביל עובר באתרי נוף ומורשת מהיפים שיש באזור אגן שדה בוקר.

 

בחלקו הראשון של השביל, לאחר טיפוס קצר לרכס חלוקים, יורדים לאורך ערוץ ארוך, ללא שם, עמוס בטרסות נמוכות. הטרסות הללו שימשו לחלקאות קדומה. בהמשך השביל נגיע לחורבה - כפר חלקאי מהתקופה הביזנטית המאוחרת ומהתקופה המוסלמית. קטע הדרך הזה זכה מפי הרוכבים לשם: "סינגל הטרסות".

לאחר החורבה חוצה הסינגל את "שביל הטרסות" - מסלול משפחות המסומן כחלק מרשת השבילים של רכס חלוקים. וכאן מתחילים את הטיפוס הקצר השני של הסינגל אל קו הרכס ותצפית אל עבר הדייקה (מונח המתאר את חצייתו של נחל הבשור את רכס בוקר). רוכבים קטע קצר על קו הרכס בדרך עפר עד לירידה לכיוון נחל הרועה.

לאחר החצייה של נחל הרועה, נכנסים לערוץ נוסף שופע טרסות - הפעם במגמת עלייה.

זהו הקטע הטכני ביותר בסינגל. לאורך הקטע הזה - ישנן מדרגות סלע גבוהות באופן יחסי (עד 50 ס"מ מדרגה) אותן ניתן לעבור ברכיבה או בהליכה קצרה. בקצה הערוץ הזה, כאמור, חוצים את כביש 40.

 

בהמשך השביל עוברים ליד העץ המפורסם של נחל "עץ" - נחל נוקד, זהו עץ שיטה עתיק יומין, שגילו המדוייק לא ידוע, אך ניתן לזהות אותו במפות קדומות ששורטטו על ידי הבריטים בתחילת המאה הקודמת. מיד לאחר השיטה השביל עולה לנקודת תצפית מרשימה על כל אגן שדה בוקר ומצוק הצינים.

בנקודת תצפית זו נמצאת אנדרטה צנועה שהוקמה לזכרו של עומרי חיים יעקובוביץ אלמקייס, חייל גולני שנהרג במלחמת לבנון השנייה וחלק ממשפחתו נמצאת במדרשת בן גוריון. עוד ניתן לראות בנקודת התצפית את קיבוץ שדה בוקר, את מדרשת בן גוריון, את השטחים החלקאיים של הקיבוץ, את הר צרור ואת מצוק הצינים מעברו הדרומי של נחל צין.

 

לאחר נקודת התצפית יורד השביל בדרך עפר אל חורבת חלוקים - חורבה שעיקר הממצאים בה הם מהמאה ה- 10 לפני הספירה - התקופה הישראלית (ולטענת חלק מהחוקרים ימי הממלכה המאוחדת - אך הדיון ההיסטורי - ארכיאולוגי אין מקומו באתר זה...).

 

לאחר רכיבה קצרה במקביל לכביש, על דרך העפר הצמודה אליו, עולה השביל על סכר הרועה. סכר זה הוקם על ידי יהושע כהן ז"ל, איש הלח"י, שלאחר הקמת המדינה על  מנת להגשים את הציונות על פי תפישתו, חבר ליושבי קיבוץ שדה בוקר ועלה אל הנגב. בשנת 1953 כאשר בן גוריון עלה גם הוא אל הנגב, חיפשו אנשי היחידה לאבטחת אישים אדם היודע לאחוז בנשק שיוכל לשמור על בן גוריון. כך הפכו בן גוריון ושומר ראשו החדש, יהושע כהן, לחברים טובים.

לאחר נסיעה לאורך הסכר, נרכב במקביל לישוב מרחב עם - ישוב דתי שנקרא על שמו של רחבעם זאבי ז"ל וניכנס לערוץ ובו דרך עפר. הירידה מדרך העפר תהייה לאחר קילומטר דרומה. כאן ניכנס לקטע הסינגל היפה והאחרון של המסלול שאורכו כק"מ אחד.

 

השביל עובר גם על הר צרור, עם תצפית קרובה יותר על בקעת צין, אח"כ דרך שדה צין עם אפשרות לכניסה לתצפית נוספת ממיצד צין וחזרה אל חניון הרועה.

ניתן להאריך מעט את המסלול עם נסיעה על הסינגל המסומן של רשות הטבע והגנים שעובר על קו מצוק הצינים. הסינגל יוצר למנחת שדה צין אל עבר מיצד צין וגן הפסלים של עזרא אוריון ומסתיים ליד מדרשת בן גוריון או בתוכה - תלוי באיזה שביל בוחרים.

קטע הדרך הזה מומלץ מאוד למי שעדיין לא התעייף, יש לשים לב שקטע הדרך הזה משמש רוכבי אופניים והולכי רגל. יש לרכב בזהירות.