סגור
  • חנות Online
  • Team Matzman
  • אופניים
  • ציוד לרוכב
  • אביזרים לאופניים
  • חנויות אופניים
  • עוד במצמן את מרוץ
  • Gift Card
חיפוש
סינונים

במאמר הקודם דיברנו על "למה כדאי להתחיל לרכוב בהשוואה לתחומי ספורט אחרים", הפעם נעשה קצת סדר בהתלבטות באיזה אופניים לבחור - אופני שטח או אופני כביש.

 

הדבר היחיד המשותף לאופני כביש ואופני הרים הוא שלשתי הקטגוריות יש... שני גלגלים.

מעבר לכך - מדובר בשתי חוויות שונות בתכלית זו מזו. ובהחלט יתכן שמי שרוכב על אופני הרים עשוי שלא ליהנות על אופני כביש ולהיפך... ויש שכמובן יהנו משניהם.

 

על אופניים למתחילים מוטלת המשימה לחבר אתכם לספורט ולגרום לכם לדווש, לדווש הרבה וליהנות.

לפיכך, על מנת להתאים לעצמכם את האופניים ההולמים אתכם באופן שתרצו לרכוב יותר ויותר - עליכם למצוא את עצמכם ברשימת החוויות אותן מספקים לכם האופניים לסוגיהם - שתכליתן לאפיין אתכם, את צרכיכם ואת העדפותיכם.

 

הבה נכיר מקרוב את הקטגוריות:

 

אופני הרים

באופן גורף - רוב הרוכבים מתחילים את דיוושיהם הראשונים על אופני הרים (הנקראים גם אופני שטח), הזוכים לפופולריות בשל היותם אופניים שימושיים, בעלי תנוחת רכיבה זקופה ונוחה המיידדת את כלי הרכב החדש עם הרוכב/ת באופן קל וטבעי - ואם אתם נמנים על אלה ש- "אוהבים לטייל ומחפשים קצת אקשן" - אופני ההרים הם כלי השטח האולטימטיבי לטיולי שטח בקצב אחר, מהיר ומאתגר בהתאמה מושלמת ליכולתכם הפיזית.

 

כשמם - בנויים אופני השטח להוביל אתכם בביטחון והנאה בשבילי עפר, בדרכי כורכר ולהיות פרטנר מושלם בכל תבנית שטח בה תבחרו לטייל. מבנה השלדה החזק, מערכות ההנעה האמינות, ההילוכים הקלים, הגלגלים בעלי הצמיגים הרחבים, המעצורים ובולמי הזעזועים בהם מצויידים אופני ההרים מאפשרים לכם לתפעל אותם בקלות אינטואיטיבית וליהנות מחוויית רכיבה וטיול ללא חשש.

 

על אופני הרים אתם יכולים להביא לידי ביטוי טרפת אדרנלין לצד שיוטי שבילים רגועים, מגוון האפשרויות העומד לבחירתכם "לתת בראש" הוא אינסופי ומוגבל על ידי רמת ההרפתקנות ו... עומק הכיס. עם צבירת ק"מ ו- "שעות מנוע", תלמדו להכיר את סגנון הרכיבה המועדף עליכם, תשפרו את כושרכם הגופני במהירות ותדעו להפיק את המרב מאופני ההרים שברשותכם לחוויית טיולים רגועה, רכיבת שבת משפחתית, רכיבת מסלולי סלעים מאתגר בדרך לפסגת ההר... רק בגלל שהוא שם ונשבעת לעצמך לכבוש אותה מתי שהוא.

 

אך לא רק בשטח! אופני הרים מאפשרים לכם לרכוב בכל מקום, מהר מאוד, תמצאו כי הם גם נוחים מאוד לרכיבה בעיר, ומצטיינים במעבר בין מדרכות ומהמורות הודות לבולמי הזעזועים המותקנים עליהם.

על רובם המוחלט של אופני ההרים ניתן להרכיב מושבים בטיחותיים לנשיאת ילדים, מלפנים ומאחור, ועל ידי כך ליהנות מחוויית רכיבה משותפת לכם ולילד בשבילי הפארק והיערות בשבת, לצד פיתרון תחבורתי יומיומי, נוח ובטוח של הזאטוטים לגן.

 

בשורה התחתונה:

אופני הרים הם כרטיס הכניסה הפופולארי לעולם הדו-גלגלי, הודות לשימושיות, פשטות, נוחות ועבירות בשטח, בפארק ובעיר, עם כל המשפחה או ב- "לבחון את עצמך".

 

אופני כביש

גילוי נאות, אני, כותב שורות אלה, מכור לאופני כביש. עבורי ועבור רבים כמוני, רכיבת כביש היא בועת ניקוי ראש המנותקת מהכאוס הסובב. אני מתיישב על אוכף אופני הכביש, עובר לתחילת תנועה וחימום ונכנס ל- Mode עבודה עם חיוך מטופש של חתול צ'אסייר שבע רצון, ומשם אני בסרט עם עצמי, בעלילה המשתרעת לאורך 70-100 ק"מ בממוצע, המשלבת קושי, מתח, צחוק, אדרנלין וסיפוק אדיר של הטענת מצברים לשחר של יום חדש.

 

שלא תטעו... כמו רובנו, גם אצלי עומד זוג אופני הרים בבית וכמו רובנו התחלתי את דרכי בעולם הדו-גלגלי על אופני זנב קשיח, בעלי 21 הילוכים ובולם זעזועים קדמי, בימים שבולם כזה גרם להרמת גבה.

וכמו לא מעט מאיתנו... ברגע שחיפשתי אופציית אימון יעילה בה ניתן לשפר מדדי כושר גופני באופן מדוייק, או אז עליתי על אופני כביש. ועם כל אהבתי לרכיבות שטח... 95% מהזמן אני מסניף אספלט, מספר פעמים בשבוע עם חברי הטובים ביותר. 

 

בגדול... אופני כביש מתמצים להגעה מנקודה A לנקודה B - במהירות הגבוהה ביותר.

 

משקלם הקל של אופני הכביש בהשוואת אופני השטח, פשוטתם הטכנולוגית ומראם הנקי/אלגנטי הן גורמים נוספים המקלים עלינו את הבחירה. באופני כביש אין בולמי זעזועים או מערכות הידראוליות כבאופני שטח... אין תיק גב וכל כול... אבל תכונות אלה הן רק תירוץ.

 

רכיבה על אופני כביש מעניקה לך את היכולת לרכוב בצורה ממושמעת, בטוחה, ובעיקר לשלוט בקצב, בדופק, לשפר כל אחד ממרכיבי הכושר הגופני (ללא חשש מקפיצות דופק ב- "פיקים" על כל "קיר" מדושדש בשטח) ולעשות זאת ביעילות מדיטטיבית מופלאה, תוך עבודת דיווש מתמשכת, שמירת דופק יציב ושריפת קלוריות יעילה.

 

אופני כביש יהיו הבחירה המתאימה לכם אם אתם נהנים מעבודה קשה אך אפשרית, לאורך זמן ממושך ועשרות ומאות קילומטרים... ותוך כדי כך לנטר את רמת הדופק שלכם עד לדיוק הפעימה הבודדת... ובכך להפוך כל רכיבה לרכיבה איכותית התורמת לשיפור יכולתכם.

 

התיאוריה הרווחת היא שאופני כביש הם השלב המתקדם בהתפתחות הרוכב. כבר לא... לאחרונה, עם הקמתן של קבוצות רכיבה עממיות ומאורגנות להפליא , מצטרפים למעגל רוכבי הכביש רוכבים חדשים רבים שאופני כביש הם בחירתם הראשונה, והשתלבותם בקבוצה שאינה תחרותית המנוהלת באופן מקצועי היא קלה, בטוחה, משפרת את יכולתם בצורה יוצאת מן הכלל... וטרם דיברנו על השילוב החברתי המוצלח במרקם משותף של ספורטאים העושים יחד מה שהם אוהבים.

 

אספקט נוסף ולא פחות חשוב הוא עניין "דיגדוג בלוטת התחרות"...

אם אתם טיפוסים תחרותיים, אופני כביש הם הכלי התחרותי המשובח מסוגו המבטא את כל מרכיבי הכושר הגופני = מהירות, סיבולת וכוח. על מכונות יעילות אלה באות לידי ביטוי עיקרי יכולותיכם הפיזיות בהשוואה לאחרים ואינכם מוטרדים משינוי במצב הקרקע, הרטיבות, הבוץ או החול המאפיינים אופני הרים.

 

ולא פחות חשוב... רכיבת כביש תורמת לפיתוח יכולת מנטאלית אדירה. הידיעה כי אתם מסוגלים לרכוב 150 ק"מ ביום, מספר ימים ברציפות ומסוגלים לסחוט מעצמכם את האקסטרא הנדרשת כל כך לספרינט סיום 200 מטר לפני סוף טיפוס מפרך בן 5 ק"מ... כל אלה ועוד הינם מנוע טבעי של אנרגיה, ביטחון עצמי ותחושת התעלות הממלאים ומלווים אתכם בכל תחומי החיים... הרבה מעבר לאופניים.

 

בשורה התחתונה:

פחות זה יותר! אם אתם חובבי מהירות, פשטות, סזיפיות, תחרותיות ואדרנלין בהזרקה עושים לכם את זה. אופני כביש בהחלט יכולים להיות הבחירה הראשונה והנכונה שלכם בעולם הדו-גלגלי.

 

כתבות נוספות:

אז למה בעצם כדאי לרכוב על אופניים?